Strona główna > Blog > 5 mitów o oknach drewnianych

5 mitów o oknach drewnianych

Utrwalane przez lata, nieustannie powielane i rozprzestrzeniane – prezentujemy 5 najczęstszych mitów na temat okien drewnianych.  

Mit nr 1: Okna drewniane wypaczają się pod wpływem wilgoci i nie są trwałe 

Mit ten ma swoje źródło w ogólnych właściwościach drewna, które jako materiał naturalny, zmienia swoje właściwości pod wpływem np. wilgoci. Kilkadziesiąt lat temu drewniane okna rzeczywiście były nieszczelne, często się wypaczały i tym samym szybciej niszczyły. Obecna technologia produkowania profili okien drewnianych nie pozwala na takie sytuacje. Profile okien wykonuje się z wysuszonych warstw drewna, następnie poddaje się impregnacji (nasącza się je preparatami, które mają właściwości hydrofobowe), a później maluje farbami ekologicznymi. Ważny jest tutaj również system odprowadzania wody tj. zastosowanie wysokiej jakości uszczelki oraz silikon. W normalnych warunkach (między innymi przy odpowiedniej wentylacji w mieszkaniu) drewno nie ma prawa się wypaczyć i zniekształcić. 

 

Mit numer 2: Okna drewniane wymagają częstej konserwacji 

Okna i drzwi drewniane potrzebują takiej samej pielęgnacji, jak okna aluminiowe czy plastikowe. Wymagają czyszczenia, smarowania okuć czy okresowej regulacji. Gdy ramy okien drewnianych są na bieżąco zabezpieczane impregnatami (firma Pinus zawsze poleca producentów najlepszych impregnatów na rynku), mogą pozostać w idealnym stanie od 10-15 lat!


Mit nr 3: Odnawianie ram drewnianych jest skomplikowane

Przede wszystkim, jeżeli drewniane ramy okienne są zabezpieczane impregnatami, ich odnowienie może być przeprowadzone dopiero za dekadę! Dodatkowym plusem okien drewnianych jest możliwość dowolnej zmiany koloru ram (np. gdy przeprowadzamy remont w domu). Nie jest to możliwe w przypadku okien PCV i aluminiowych.

W przypadku gdy profile okna nie są uszkodzone mechanicznie, proces odnowienia jest znacznie prostszy. Nie jest konieczne ich szlifowanie, a jedynie zmatowienie przed nałożeniem nowej warstwy farby. 

 

Mit nr 4: W przypadku pożaru okna drewniane szybciej się spalą od tych wykonanych z PCV 

W trakcie pożaru drewno bardzo długo utrzymuje wysoką wytrzymałość i dłużej niż inne okna stawia opór przed całkowitym spaleniem się, tworząc warstwę izolacyjną dla kolejnych warstw drewnianych. Warto wiedzieć, iż producenci okien drewnianych stosują lite drewno (charakteryzuje się ono wyjątkową trwałością na długie lata), które podczas pożaru pali się kontrolowanie. Stosuje się także dodatkowe warstwy impregnatów ognioodpornych. Co więcej, podczas palenia drewno nie wydziela niebezpiecznych, toksycznych gazów.

 

Mit numer 5: Okna drewniane żółkną

Niechęć przed decyzją o zakupie okien drewnianych często powiązana jest z ich rzekomym żółknięciem w miarę upływu czasu. Żółknięcie zależy głównie od zastosowanej farby. Dawniej producenci okien stosowali wyłącznie farby alkidowe. W firmie Pinus stosujemy farby akrylowo-alkidowe, które charakteryzują się odpornością na wilgoć oraz na żółknięcie drewna.

PPUH PINUS Jerzy, Mariusz Smolarczyk, Spółka Jawna realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Program Operacyjny Inteligentny Rozwój” (POIR) pt. „Dotacja na kapitał obrotowy dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego PINUS Jerzy Smolarczyk, Mariusz Smolarczyk Spółka Jawna”.
Nr umowy POIR.03.04.00-16-0020/20. Wartość projektu: 299.912,22 zł.
Realizacja umowy o dofinansowanie nr POIR.03.02.02-00-0759/16 dotycząca projektu pt. „Wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania systemów okiennych nowej generacji”
w ramach Poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cel projektu: zakup urządzeń niezbędnych do utworzenia nowej linii technologicznej dedykowanej TotalGlass Planowane efekty: wdrożenie innowacyjnego systemu TotalGlass Wartość projektu: 5 993 478,34 zł z tego premia technologiczna: 2 697 065,24