Strona główna > Blog > Stolarstwo tradycyjne – firma Pinus kończy 30 lat!

Stolarstwo tradycyjne – firma Pinus kończy 30 lat!

Pinus (łac. sosna) to firma z tradycjami rodzinnymi, która od 30 lat produkuje okna i drzwi drewniane.

W kwietniu 2021 obchodzimy swój jubileusz dołączając do firm, które nieprzerwanie od ponad 3 dekad dzięki obszernemu portfolio mają znaczny udział w budowaniu rodzinnej, polskiej i innowacyjnej marki. Okna i drzwi drewniane naszej firmy obecnie są eksportowane na rynki: brytyjskie, niemieckie, irlandzkie, amerykańskie. 

 

Tradycje rzemieślnicze 

 

Od kilku pokoleń w rodzinie Smolarczyk obecne było rzemieślnictwo różnego rodzaju. Tuż po wojnie, dziadek założył warsztat mechaniczny, ojciec kolekcjonował i naprawiał maszyny, a synowie, założyciele firmy Pinus, często przesiadywali godzinami w przydomowym warsztacie, który z czasem przyjął postać firmy zatrudniającej 107 osób, na ponad 8000m2 powierzchni zakładu – fabryki drewnianych okien i drzwi. 

 

Zmiany po 1989 roku

 

Decyzja o uruchomieniu firmy i silna potrzeba tworzenia na rynku polskich, jakościowych produktów nastąpiła tuż po transformacji systemowej w Polsce. Skupiliśmy się na kliencie indywidualnym, pracując z drewnem pozyskiwanym ze zrównoważonego leśnictwa. 

 

Innowacje Pinus na przestrzeni lat

 

Początki firmy to zmaganie się z brakiem funduszy na maszyny – właściciele Pinus znaleźli na to sposób i samodzielnie konstruowali wszelkie maszyny.

,,Pamiętam, jak stary stolarz popatrzył na “frezarko-czopiarkę” i powiedział, że teraz to już stolarze nie będą potrzebni” – wspomina współwłaściciel.

Jako jedni z pierwszych producentów w Polsce dysponowaliśmy centrum CNC do pracy w drewnie. W 2003 roku nasza fabryka stała się jednym z pionierów okien giętych. Kolejne lata to unowocześnianie i zakup innowacyjnych maszyn, nierzadko projektowanych na zamówienie. 

 

Produkt na miarę XXI wieku – TotalGlass

 

30 lat doświadczenia doprowadziło do powstania systemu TotalGlass, alternatywy dla aluminium, czyli drewnianych okien w szklanej okładzinie. Prace nad systemem TotalGlass trwały od około 2014 roku i od pierwszych prototypów zaprezentowanych na Targach w Norymbergii produkt cieszył się zainteresowaniem architektów. Przez lata dopracowywaliśmy system, tworząc kolejne prototypy i inwestując w nowoczesne parki maszynowe, częściowo sfinansowane ze środków unijnych. Opatentowany produkt TotalGlass skierowany jest do najbardziej wymagającego klienta i architekta.

 

Przyszłość firmy – kolejne dekady 

W planach firmy jest niewątpliwie unowocześnianie linii produkcyjnej TotalGlass i ekspansja na rynek amerykański produktu TotalGlass. Mamy nadzieję na dotrwanie kolejnych okrągłych jubileuszów i sukcesję firmy rodzinnej z tradycyjnymi wartościami.

PPUH PINUS Jerzy, Mariusz Smolarczyk, Spółka Jawna realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Program Operacyjny Inteligentny Rozwój” (POIR) pt. „Dotacja na kapitał obrotowy dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego PINUS Jerzy Smolarczyk, Mariusz Smolarczyk Spółka Jawna”.
Nr umowy POIR.03.04.00-16-0020/20. Wartość projektu: 299.912,22 zł.
Realizacja umowy o dofinansowanie nr POIR.03.02.02-00-0759/16 dotycząca projektu pt. „Wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania systemów okiennych nowej generacji”
w ramach Poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cel projektu: zakup urządzeń niezbędnych do utworzenia nowej linii technologicznej dedykowanej TotalGlass Planowane efekty: wdrożenie innowacyjnego systemu TotalGlass Wartość projektu: 5 993 478,34 zł z tego premia technologiczna: 2 697 065,24